ברכישה מעל 500 ש''ח - משלוח חינם!

חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

המדריך המקיף לרכישת מזוזה מהודרת מכל הבחינות

משפצים את הבית, נכנסים לבית חדש, מחדשים את המשרד? מזל טוב!

התחדשות היא תמיד דבר טוב ומשמח מאוד, ואצלנו היהודים הרי אי אפשר לחדש או להיכנס לבית או משרד חדש לפני שקובעים מזוזה מהודרת על פתח הדלת.

המזוזה היא השמירה שלנו, והיא התזכורת הטובה ביותר למי שאנחנו ולמהות שלנו כאנשים פרטיים וכבני העם היהודי – עכשיו רגע לפני שאתם מתחדשים עם מזוזה מהודרת, אנחנו ב'פאר האותיות' ריכזנו בעבורכם את כל המידע הרלוונטי שעשוי לסייע לכם בדרך לבחירה הנכונה והמושלמת – התחלנו.

מהי מזוזה מהודרת?

מזוזה היא חלק אינטגראלי מהעם היהודי, והיא למעשה משמשת כמעין 'תעודת זהות' שמעידה על בית שהוא שייך לבן העם היהודי.

את המזוזה אנחנו נמצא מקובעת על דלתות יהודיות רבות בכל רחבי העולם, ואפילו במדינות מרוחקות ונידחות כגון הודו ואפילו איראן – כי היכן שיש יהודי יש גם מזוזה. לעולם לא נפרדו דרכם המשותפת של היהודי עם המזוזה גם בתקופות האפלות והקשות ביותר בהיסטוריה.

ברבות השנים נצמד לביטוי 'מזוזה' הביטוי' מהודרת', ושני הביטויים האלה הפכו להיות קשורים ותלותיים זה בזה, באופן שאי אפשר להפריד ביניהם, עד שרוב האנשים שמדברים על מזוזה, מכנים אותה בטבעיות 'מזוזה מהודרת'.

הסיבה לכך היא כמובן הנטייה היהודית השורשית להדר במצוות ולקיימן על הצד המהודר והמדוקדק ביותר. מאז ומעולם חביבה הייתה מצווה המזוזה על היהודי, והוא תמיד חיפש כיצד להדר ולפאר אותה, ומכאן המקור לביטוי הרווח 'מזוזה מהודרת'.

לביטוי 'מזוזה מהודרת' יש כפל משמעות, והוא משקף שני מובנים שונים:

 1. הידור במצוות המזוזה במובן ההלכתי
 2. הידור במצוות המזוזה במובן העיצובי החיצוני

נכון להיום כל מי שמחפש מזוזה מהודרת, מתכוון למעשה למזוזה המשלבת בתוכה את שני המובנים של 'מהודרת' הן זה ההלכתי והן זה העיצובי, ועל שניהם נרחיב כעת.

מזוזות מהודרות – בהיבט ההלכתי

השוק היום מוצף ב'מזוזות מהודרות'.

בכל פינת רחוב אפשר למצוא חנות שמציעה למכירה מזוזות מהודרות במחירי מציאה, ושאלת השאלות היא, מה הופך מזוזה למהודרת באמת?

זה תלוי בכמה פרמטרים עיקריים, ואלה הם:

 • איכות הקלף

הקלף שעליו כותבים את המזוזה, הוא כידוע עשוי מעור. כדי להביא את הקלף לרמת כשירות גובהה המתאימה לכתיבת מזוזה צריך לעבד אותו בתהליך סבוך וסיזיפי.

לא כל הקלפים מעובדים באותה רמה, וככל שרמת העיבוד של הקלף טובה יותר, כך רמת ההידור של המזוזה עולה.

 • סופר יר"ש

אחד הדברים החשובים ביותר בתחום כתיבת מזוזות הוא שהסופר יהיה יירא שמיים. בהלכה יש התייחסות נרחבת לכך שסופר חייב להיות יירא שמיים, מתוך רצון שכל תהליך הכתיבה תיעשה ברצינות הנדרשת, מתוך מחשבות נקיות וקדושות וכמובן תוך הקפדה מדוקדקת על כל כללי הכתיבה ההלכתיים.

 • סופר מיומן, מוסמך ובעל כתב יפה

נכון. רובנו לא נצליח להבדיל כל כך בין כתב של מזוזה אחת לכתב של מזוזה אחרת. אבל כל מי שמבין מעט בתחום הסת"ם יידע להעריך תרתי משמע את איכות ויופי הכתב של מזוזה שנכתבה על ידי סופר מיומן, מוסמך ובעל כתב יפהפה. מובן שככל שהכתב יפה יותר, כך רמת ההידור של המזוזה עולה.

אז בטח אתם שואלים את עצמכם; 'איך אנחנו, בלי הניסיון בתחום יכולים לקבוע האם הסופר אכן מיומן וירא שמיים, שהכתב שלו יפה, או שהקלף מעובד לתפארת?'

האמת היא שלבן אדם מן הישוב אכן אין את הכלים הדרושים לקבוע איזו מזוזה מהודרת ואיזו לא. לכן החוכמה היא להיוועץ במכר קרוב או בנותן שירות מקצועי, מיומן ומהימן מהתחום כגון 'פאר האותיות' על רמת ההידור של המזוזה אותה אתם מעוניינים לרכוש.

האם בכל מקום בו מציעים לקניה מזוזות מהודרות, האחרונות אכן כאלו?

שאלה זו נוגעת באופן ישיר וכואב, בנקודה רגישה מאוד בתחום המזוזות.

עובדה מצערת היא שיש המון סוחרים ציניים שמשווקים מזוזות ברמת הידור ירודה מאוד, עד כדי שאלות כשרות בסיסיות, בכסות של 'מזוזות מהודרות א' א'. סוחרים אלה משתמשים באופן לא ראוי בעובדה שרוב האנשים אינם בקיאים במזוזות ובאופן בחירתן, ושאפשר 'למכור' להם הכול, בלי שיהיה להם את היכולת או את הכלים לבדוק את רמת הנכונות והמהימנות של הדברים.

סוחרים אלה לא רק מכשילים את הציבור הרחב במזוזות ברמת הידור נמוכה ולעיתים אפילו לא כשרה, הם גם מעיזים לדרוש מחירים מפולפלים, משל המזוזה שהם מציעים אכן נכתבה בעמל ובהשקעה מרובה.

לכן חשוב מאוד לבדוק חזור ובדוק לפני שרוכשים מזוזה מסוחר או מחנות לא מספיק מוכרת, ובמיוחד צריכים לנקוט משנה זהירות כאשר רוכשים מזוזה ברחבי רשת האינטרנט, שם כידוע קל הרבה יותר לטיפוסים מפוקפקים לרמות.

אז אם אתם רוצים לרכוש מזוזות מהודרות בראש שקט, אתם כבר יודעים שכאן ב'פאר האותיות' תמצאו רק מזוזות מהודרות, במחירים נגישים והוגנים במיוחד.

מזוזות מהודרות – בהיבט העיצובי

למה חשוב לבחור בית מזוזה מהודר ומעוצב?

נכון להיות עולם העיצוב של בתי מזוזות מהודרים משגשג ומתפתח מאוד, הודות לרצון הגואה של אנשים לקיים את מצוות המזוזה מתוך הדר ופאר.

לא מדובר רק ברצון אנושי בסיסי לעצב את פתח הבית, החדר או המשרד בצורה נאותה. אלא במצווה של ממש.

'הידור מצווה' הוא עניין הלכתי מובהק שקובע שיש לקיים כל מצווה בצורה מהודרת, מפוארת ונאה, גם כאשר לא מדובר בגוף המצווה עצמו, אלא בחפצים מהודרים שמשמשים להידור ופיאור המצווה.

כפי שנאמר במסכת שבת: ' זה אלי ואנווהו" (שמות טו, ב), התנאה לפניו במצוות, עשֵה לפניו סוכה נאה ולולב נאה ושופר נאה, ציצית נאה, ספר תורה נאה וכתוב בו לשמו בדיו נאה, בקולמוס נאה, בלבלר אומן וכורכו בשיראין נאין'

על אותו עיקרון ממש מקפידים להכניס את המזוזות המהודרות בתוך בתי מזוזה מהודרים ומפוארים.

סוגי בתי מזוזה מהודרים ומעוצבים

עולם עיצוב היודאיקה שמתפתח באופן מטאורי, לא דילג על ענף עיצוב בתי מזוזות.

נכון להיות אפשר למצוא בתי מזוזה מהודרים, במגוון עצום של דגמים מרהיבים וצבעים יפהפיים, שעשויים מכל מיני חומרים איכותיים כגון:

 • בית מזוזה מהודר מזכוכית
 • בית מזוזה מהודר מאבן
 • בית מזוזה מהודר מאלומיניום
 • בית מזוזה מהודר מעץ
 • בית מזוזה מהודר מפלסטיק ועוד

גם סגנונות העיצוב רבים ומגוונים והם כוללים בין היתר: גילופים מרהיבים, חיתוכי לייזר מעוצבים, ציפויים יוקרתיים, שיבוצים של אבני סברובסקי ועוד.

טיפים מעולים לבחירת בתי מזוזה מהודרים מושלמים:

קצת טריקי לתת טיפים לבחירת בית מזוזה בעיצוב כזה או אחר, משום שלכל אחד מאיתנו יש טעם עיצובי אישי מאוד ושונה בצורה קוטבית מחברו.

בסופו של דבר בבואנו לבחור בית מזוזה מהודר, נצטרך לבדוק את האופציות העיצוביות העומדות לפנינו ולבחור את זו שהכי מרגשת אותנו.

אבל עדיין לנו ב'פאר האותיות' יש כמה טיפים כלליים נהדרים לתת לכם לפני שאתם מתחדשים עם בתי מזוזה מהודרים:

 • מזוזה לדלת הראשית בבית או במשרד – לא מספיק שיהיה רק מהודר ומפואר

לכל אחד מאיתנו חשובה מאוד החזות הראשונית והחיצונית של הבית שלנו, לכן אנחנו מייחסים חשיבות רבה לבית המזוזה שאנחנו קובעים בפתח דלת הכניסה הראשית של הבית.

ברור שנבחר בית מזוזה מהודר ומעוצב בצורה אומנותית מושלמת, אלא שלפעמים אנחנו שוכחים לחשוב על האופן שבו בית המזוזה ישתלב בסביבה העיצובית האובייקטיבית שם.

אז חשוב להביא בחשבון את צבע הדלת, את סגנון העיצוב שלה, ואפילו את המזג העיצובי של המרחב (קומה או חצר) המוביל לדלת – ככל שבית המזוזה יתכתב בשפה עיצובית אחת עם שאר האלמנטים העיצוביים בסביבתו נרוויח עיצוב מרהיב, הומוגני ומושלם.

 • רכישת סט אחיד של מזוזות לכל חדרי הבית או המשרד

חדרי הבית הם לא אסופה אקראית של חללים שנפגשו במקרה זה עם זה תחת קורת גג אחת, ומובן שחשוב לנו שהעיצוב של כלל חדרי הבית יהיה בסנכרון מלא.

גם המזוזות המהודרות שקובעים בפתחי החדרים צריכות להיות תואמות מבחינה עיצובית. ככה נקבל מראה אחיד ומרהיב של כל הפתחים של חדרי הבית, במקום כל מיני סוגי מזוזות, בצבעים ובגדלים שונים.

רכישת סט של מזוזות גם עשוי להשפיע על המחיר, ולהוזיל לכם בצורה משמעותית את העלויות הגבוהות ממילא בתקופה זו.

 • את המזוזות המהדרות שאתם רוכשים תצטרכו לחבר למשקוף – לפני הקנייה זה הזמן לבדוק איך

כל מזוזה מתחברת למשקוף הדלת בצורה שונה. יש מזוזות שמחברים אותן באמצעות דבק דו צדדי, יש כאלה שעם מסמרים או ברגים, ויש מזוזות שאפשר להטמיע אותן בתוך שקע ייעודי שמכינים מראש בעבורן בתוך משקוף הדלת וכן הלאה.

חשוב לדעת שחיבור עם דבק דו צדדי עשוי להיות הרבה יותר פשוט וקל, אך הוא מן הסתם הרבה פחות חזק מאשר חיבור עם ברגים, אז אם לא מדובר במגורים זמניים בבית שכור, עדיף לקבוע את המזוזות עם ברגים.

את המזוזה מומלץ לקבוע בצורה אסטטית ומדויקת. זכרו, המזוזה שאתם קובעים עכשיו תמשיך לעמוד שם שנים קדימה. לכן עם אתם מתקשים בעבודות טכניות מהסוג של קביעת מזוזה, כדאי שתיעזרו בחברים, בני משפחה או אנשי מקצוע.

לא משנה איזו מזוזה מהודרת תרכשו בסופו של דבר, הכי חשוב שהכניסה לבית או למשרד החדש תהיה במזל טוב, ושתדעו שם רק טוב.

לסיכום:

 • כולנו מחפשים מזוזות מהודרות, מתוך רצון להדר במצוות המזוזה החביבה עלינו.
 • מזוזה מהודרת היא כזו שנכתבה על גבי קלף איכותי, על ידי סופר יירא שמיים, בעל הסמכה מתאימה, בעל ניסיון וכתב יפה.
 • השוק רווי במזוזות לא מהדרות, וחשוב להיות ערים לכך שלא כל סוחר שמציע 'מזוזה מהודרת' אכן מספק אותה. ההמלצה היא לרכוש מזוזות מהדרות רק במקומות מוכרים ומהימנים כגון 'פאר האותיות'

חייגו עכשיו: 052-668-4079

או מלא פרטים ונחזור אליך בהקדם

דילוג לתוכן